Eksabayt A.Ş Dahua Çözüm – Hikvision Çözüm Ortağı

IP Kamera Çözümleri

IP Kamera Nedir? Ip Kamera Özellikleri ve Analog Kameradan Farkları Nelerdir?

IP kamera, üzerinde bulunan sensörler sayesinde görüntüyü yakalayıp bu görüntüleri dijital veriye çevirdikten sonra ağ (network) yardımıyla yetkilendirilmiş kullanıcılara ileten görüntüleme sistemidir.

Genel özellikleri;

 • Çalışması için kart, kayıt cihazı vb. çeşitli aparatlara gerek duymayan ileri kamera teknolojisidir.
 • İnternet ve network üzerinden erişim sağlanabilir.
 • IP kameralar, kullanım türlerine göre kablolu ip kamera ve kablosuz ip kamera olarak ayrılmaktadır.
 • IP kameralar üzerinden gelen görüntü ve ses anlık olarak masaüstü / dizüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihazlardan izlenebilmektedir.
 • IP kameralar, programlanabilir bir yapıya sahip olduklarından görüntü depolama, hareket algılama, alarm yönetimi (hırsız, yangın vb.) gibi fonksiyonlara sahiptir.
 • Yüksek çözünürlük desteği, kolay ve pratik kurulum, dijital görüntü kalitesi, analiz desteği, esnek entegrasyon yapısı, güvenlik kamerası en önemli noktalar olarak öne çıkmaktadır. 
 • Sensormatic, alanının önde gelen IP video güvenlik markalarını en teknolojik şekilde ve istendiğinde yangın, kartlı geçiş, ses vb. sistemlerle entegre şekilde sunmaktadır. 
 • IP video teknolojilerinin sunduğu geniş çözüm yelpazesi sayesinde geniş entegrasyon imkanının yanı sıra özellikle yapay zeka tabanlı analiz yetenekleri ile alışveriş merkezleri, yerleşim alanları, stadyumlar, havalimanları için yüksek güvenlikli sistemler yapılandırılabilmektedir.
 • IP video sistemleri çok noktadan farklı merkezlerden çalışacak şekilde yapılandırılabilmektedir. Bu şekilde çok merkezli ya da dağınık yapıdaki şirketlerin daha organize şekilde video izleme hizmeti almasına olanak sağlamaktadır. 
 • İstendiğinde güvenli bağlantı ile buluta taşınabilen video izleme çözümleri ile farklı seviyede farklı haklara sahip kullanıcılar tanımlayarak, birçok farklı noktadan pratik olarak sabit bilgisayar olmadan hatta akıllı telefonlar üzerinden görüntülere her yerden erişmek ya da çalışan sistemde çıkan problemler hakkında anında alarm alabilmek mümkündür.

IP kameraların çalışma sistemi, temel olarak yakaladığı görüntüyü kullanıcıya anlık olarak iletmektir. Bu iletimde öncelikle ip kameranın lens ve sensörlerinde oluşan görüntü elektrik sinyaline çevrilir. Bu elektrik sinyali, ip kameranın içinde dahili olarak bulunan işlemciye iletilir. İşlemci analog olan bu elektrik sinyalini dijital sinyale dönüştürür. Dijital sinyal, kayıt altına alınabileceği gibi kameraya dahili veya harici olarak bağlı network, ftp server, web server, smtp client üzerinden yayınlanması da mümkündür.

IP kameraların analog kameralardan farkı en başta görüntüyü işleme biçimidir. IP kameralar yakaladıkları görüntüyü sayısal veriye çevirdikten sonra çeşitli yöntemlerle erişim sağlanabilirken, analog kameralar yakaladıkları görüntüyü DVR adı verilen kayıt cihazlara aktarır. Farklı cihazlardan erişim sağlanması, programlanabilmesi, yüksek görüntü kalitesi sağlaması, çalışırken bilgisayara ihtiyaç duymaması gibi özellikler ip kameraların özellikleri arasında sayılabilir.

​Bu özellikleri yanı sıra, kurumların işletme ve bakım maliyetlerinin düşük olması, basit bir ara yüze sahip olması, genişlemeye ve programlamaya uygun bir yapısı olması nedeniyle ip kameralar günümüzde daha çok tercih edilmektedir.

IP üzerinden network temelli video sistemleri ile hem teknolojik hem de çok pratik sistemler kurmak ve kolayca yönetmek mümkün. 

Günümüzün popüler video izleme sistemleri, sunduğu birçok avantaj nedeni ile artık IP network temelli olarak yapılandırılıyor.

IP Kamera Sistemlerinin Faydaları

Yüksek Çözünürlüklü IP Güvenlik Kameraları ile Ayrıntıları Uzaktan Yakalayın

IP Tabanlı video izleme sistemleri yüksek çözünürlüklü güvenlik kamerası seçenekleri ile  yüzlerce metre uzaklıktaki ayrıntıları detaylarıyla izlemenize, kaydetmenize ve bu görüntüler üzerinde farklı alanlara kolayca odaklanmanıza olanak tanır. 

Stadyumlar, marinalar, hava alanları, inşaat alanları gibi uzak mesafelerde net görüntülerin gerektiği ortamlarda çok yetenekli ve kolay kullanıma sahip bu sistemler sayesinde istenen tüm alanlar, istenen netlikte izlenebilmektedir. 

Günümüz teknolojisi ile 61 megapiksele kadar çıkan çözünürlükle bugüne kadar bir güvenlik kamerasının sahip olduğu en yüksek görüntüleme gücüne sahip olan yüksek çözünürlüklü kamera, geniş görüş alanı ve yine çok yüksek yakınlaşma yeteneğiyle de şu ana kadar güvenlik teknolojileri pazarına sunulmuş en yüksek performanslı ürün olarak kabul ediliyor. 

Bununla birlikte 30 MP çözünürlüğe sahip harici lensli güvenlik kameraları sayesinde 150 m. mesafedeki bir görüntü üzerinden insan yüzünü ayrıntıları Ile görmek mümkün olmaktadır. 250 m.’lik bir mesafe üzerinden de plaka tanımlaması yapılacak kadar görüntü netliği sağlanabilir ya da 30 MP görüntü üzerindeki farklı birçok noktaya 64 farklı pencere üzerinden odaklanılabilir ve odaklanılan tüm noktalar ayrı ayrı net bir şekilde izlenebilir.

Termal Kamera Çözümleri

Günümüzde termal kameralar, özellikle uzak mesafelerde ya da aydınlatma koşullarının sınırlı olduğu alanlarda insan, hayvan ve araçların yaydığı ortamdan daha yüksek ısıyı algılayarak izleme kolaylığı sağlamak için kullanılır.

Bu tip termal kameraların, yapay zeka analiz yetenekleri çok gelişmiş, kurallar ve analizler tanımlanabilen, sis arkasından ısı algılayan modelleri mevcuttur ve hassas güvenlik alanlarında kullanılırlar.

Ek bir özellik olan noktasal ısı tespiti ve / veya derece ölçümü özelliğine sahip termal kameralar ise belirli bir noktadaki ısıyı ölçme ihtiyacına karşı geliştirilmiş olan modellerdir. Bu modeller çok soğuk veya çok sıcak dereceleri noktasal ya da bölgesel olarak ölçebilir ve bu sayede hassas ısı tespiti yapılabilir. Bu tip kameralar ile ihtiyaca yönelik alternatif bir kullanım olarak 36°C olan vücut sıcaklığının üzerindeki değerlere sahip insan vücutları kolaylıkla 1-5 m. mesafeden tespit edilebilmekte, bu sayede bulaşıcı hastalıklara karşı tedbir almak kolaylaşmaktadır.

Kameraların hassasiyetleri istenen sıcaklıkta, genelde 36°C – 37°C üzerinde alarm verecek şekilde ayarlanır. Bu ısı derecesine sahip kişiler kameranın görüş açısında yer alan sahneye girdiğinde, sesli veya yazılı alarm, kayıt vb. fonksiyonlar aktif hale gelerek tespit senaryoları oluşturulabilir.

Bu tip bir tespit için kameranın özelliğine göre 1-5 m. uzaklıktan, 30+ derecelik açı ile (1 turnike yada dar koridor) pozisyonlandırılması ideal ortamı oluşturur. İlgili kameranın görüntüsü bir taşınabilir ya da masaüstü bir bilgisayar üzerinden kameranın hemen yanında takip edilmelidir. Bunun sebebi, termal kamera siluet olarak görüntü vereceğinden insanları kayıtlı görüntü üzerinden ayırt etmenin zor olmasındandır.

Yaka Kamerası Çözümü

Yaka Kamerası Çözümü sayesinde şüpheli durumlar için net delil elde edilir ve çalışanlar için ek koruma sağlanır.

Çalışan kıyafeti üzerine takılan Avigilon marka yaka kamerası, olayları birinci şahıs görüş açısı ile izleme olanağı verir. Mevcut video izleme sistemine entegre çalışarak, hızlı müdahale ve olay yönetimi imkanı sunar.

 • Olay anında, yaka kamerası üzerindeki düğmeye basılır.
 • Kontrol odasına anında uyarı gönderilir.
 • Olay anı HD kalite ile izlenir ve kayıt altına alınır

Multisensör Kamera Teknolojisi

Multisensör kameralar, yüksek çözünürlükleri sayesinde konumlandırıldıkları alanlarda en iyi görüntüye ulaşılmasını sağlıyor. Esnek konumlandırma yapısıyla da ön plana çıkan bu kameralar, tek bir noktadan birçok farklı noktayı izleyerek hem kurulum ve bakım kolaylığı hem maliyet avantajı ile yüksek güvenlik sunuyor.

Yeni tip multisensör kameralar analiz yetenekleriyle de rakiplerine göre daha gelişmiş bir kullanıma sahip. En son teknolojiyle üretilen bu yüksek çözünürlüklü kameraların video analiz özelliği sayesinde sistemler üzerinde insan veya araçlar ayrı ayrı tanımlanabiliyor. Geçiş yönüne göre, belirlenen alanda kalma, belirlenen alana giriş veya çıkış, nesne bırakma veya nesne kaybolması gibi analizler yine sistem üzerinde istenirse birçok farklı kombinasyonla oluşturulabiliyor. Bu temel analizlerin yanında kişilerin kıyafetlerine ya da görünüşlerine göre hızlı ve pratik arama kameralar tarafından çok kısa sürede yapılabiliyor. Kameraların analiz yeteneğine sahip olması operatörlerin işlerini çok kolaylaştırırken, ihtiyaç halinde gerekli birimlerin alarma geçmesini ve aksiyon almasını mümkün kılıyor.

Kameraların bir diğer önemli özelliği esnek konumlandırma yapısı ve ayarlanabilir lensleri ile en doğru konumdan izleme ve müdahaleye olanak vermesi. Multisensör kameralar AVM’ler, ofisler, okullar, oteller, hastaneler, üretim tesisleri gibi çoklu koridor ve yol yapısına sahip olan alanlarda ortak bir noktada farklı yönlere bakan kameraların kurulabileceği stratejik yerlere kurularak üst düzey ve kapsamlı bir güvenlik sağlıyor.