Eksabayt A.Ş Dahua Çözüm – Hikvision Çözüm Ortağı

Yangın Algılama ve İhbar Çözümleri

Yangın Alarm Sistemi Nedir?

Yangın alarm sistemi, olası bir yangın tehlikesini veya bir yangın başlangıcını tespit ederek ikaz sistemlerini devreye sokan alarm sistemidir. Isı veya duman hassasiyetine sahip dedektörler tarafından devreye sokulan yangın alarmı,tehlike anında bölgenin tahliye edilmesini ve erken müdahale ile can ve mal kayıplarının önüne geçilmesini sağlayan önemli koruma sistemleridir. Evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde ve daha birçok alanda hayati önem teşkil eden yangın algılama sistemi, daha güvenli bir ortam oluşturulmasında aktif rol oynar.

  • EN sertifikalı, doğru ve güvenilir yangın algılama sistemleri için geniş bir ürün portföyü sunar.
  • Algılama hızı sayesinde olası yangın olayları henüz başlamışken algılanır ve erken müdahale için zaman kazanılır.
  • Düşük arıza oranı ve uzun ömürlü cihazlar sayesinde bakım ve onarım maliyetlerinden tasarruf sağlar. Akıllı sinyal işleme ile donatılmış olan  akıllı yangın dedektörleri, kararlı algılama özelliği sayesinde yanlış alarmları en aza indirir. 
  • Özel yazılımlar kullanılarak, yangın panelleri diğer bina yönetim sistemlerine de entegre edilebilir. Olası bir yangın durumunda asansörlerin konumundan, merdiven basınçlandırma fanlarının ve duman tahliye sisteminin aktivasyonuna kadar yangının yayılmasını önleyen ve tahliyeyi kolaylaştıran aksiyonlar, entegre sistemler aracılığıyla otomatik olarak gerçekleştirilebilir.

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Kurulur?

Yangın alarm sistemi kurulumu yapılırken öncelikle bir yangın alarmı bağlantı şeması hazırlanır. Bu şemaya bağlı kalınarak kurulum yapılması, sistemin hatasız ve kolay bir şekilde uygulanmasını sağlar. Yangın alarm sistemleri, konvansiyonel ve adresli yangın algılama sistemleri olarak ikiye ayrılır. Konvansiyonel sistemlerde yangın alarm dedektörü ve yangın alarm butonu gibi ekipmanlar, bir bölge hattına bağlanırlar. Bu tip sistemler bölgesel tespit yoluyla yangının kaynağına ulaşmaktadır. Adresli sistemlerde ise dedektörler bir çevrim hattına bağlanır ve yangının kaynağı noktasal olarak tespit edilebilmektedir. Daha büyük ve karmaşık yapılarda, yangın uyarısının spesifik olarak hangi cihazdan geldiğini belirlemek için genelde adresli sistemler tercih edilir. Yangın alarm sistemi fiyatları da seçilen sistemin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Dedektörler, hassas duman algılama özelliğine sahip olduklarından, bazen yangın tehlikesi olmayan durumlarda, alanda oluşan dumanı algılayabilir. Böyle durumlarda yangın alarmı nasıl kapatılır merak eden kullanıcılar, kontrol paneli üzerinden şifre girişi yaparak ikaz sirenini durdurabilirler. Yangın alarm butonu nasıl kapatılır merak eden kullanıcılar, kontrol paneli üzerinden alarm iptali sağlayamadıkları takdirde, onay için arama yapan alarm izleme merkezi yetkililerinden destek isteyebilirler.

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Yangın alarm cihazı, sistemi çalıştıran ve yöneten bir yangın alarm paneli ünitesine sahiptir. Bu panel, yangın alarm dedektörü, flaşör ve butongibi yangın alarm devresi oluşturan ekipmanların ana ünitesidir. Dedektörlerin ve butonun ana panel ile iletişimini sağlamak için kablo bağlantıları kullanılır. Özellikle adresli sistemlerde yangın alarmı nasıl çalışır sorusunun oldukça pratik bir yanıtı vardır. Kontrol panelinden çıkan sistem kablosu, dedektörlere girdi çıktı yaparak, kontrol paneline geri döner. Her bir dedektör ve butonun ayrı bir adresi bulunur. Dedektörler, bir tehlike algıladıklarında alarm verirler ve kontrol panelinden izlenebilirler. Isı ve duman dedektörlerinin montajı için en ideal yer tavandır. Genelde bağlantının yapılacağı alanlarda, odanın tam ortasında konumlanacakları şekilde tavana yerleştirilirler. Yangın alarm sistemi kurulumu, yetkili servisler tarafından hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Yangın alarm sistemlerinedir sorusuna daha detaylı bir yanıt almak için sayfamızdan ilgili ürün özelliklerini inceleyebilirsiniz. Avantajlı yangın alarmı fiyatları ile evinizde ve iş yerinizde güvenlik önlemlerini artırabilirsiniz.

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Seçilir?

Yangın alarm sistemleri satın alırken, ihtiyacınıza en uygun sistemi seçmeniz güvenlik önlemlerini maksimum seviyede tutmak için önemlidir. Yangın alarm sistemi çalışma prensibi ve performansı, kullanılacağı alana göre yetersiz gelmemelidir. Örneğin çok katlı binalarda ve otellerde adresli yangın algılama sistemlerinin kullanımı daha elverişli olmaktadır. Bu sayede tehlike anlarında yangın alarm kontrol paneli üzerinden hangi kat, hangi daire veya odada yer alan dedektör ve butonlardan alarm verildiğinin derhal tespit edilmesi sağlanır ve vakit kaybedilmeden güvenlik önlemleri alınır. Evlerde ise daha basit yapılarda, yangın alarm sensörü kullanılmaktadır. Yangın alarm sistemleri, evlerde ve iş yerlerinde görünmez kazaların sebep olabileceği olası tehlikelerin önüne geçerek, yüksek kalitede güvenlik önlemleri sunarlar.